ARNOLDOVA ŽIVOTNÍ ROLE

12.10.2004 - Když usedal do guvernérského křesla nejbohatšího státu Ameriky, Arniemu mnozí předpovídali krach. Bude jen bezduchou loutkou, posmívali se, svaly ho nezachrání. Příklad Ronalda Reagana však ukázal, že herecká průprava není pro vrcholnou americkou politiku vůbec na překážku. I Schwarzenegger po roce ve funkci prokázal, že na to má, a dnes je vývěsním štítem vládnoucích republikánů ... celý článek na serveru iDNES.cz


SCHWARZENEGGER POMOHL INDIÁNSKÝM KASINŮM

28.6.2004 - Kalifornský guvernér a bývalá hvězda akčních filmů Arnold Schwarzenegger přišel s akčním nápadem, jak pomoci churavějící kalifornské kase. Zapálil dýmku míru a usedl u jednoho ohně s představiteli indiánské menšiny. A povolil jim provozovat neomezené množství výherních automatů.

Až dosud mohly indiánské kmeny, které patří k nejčilejším provozovatelům kasin a heren na západě Ameriky, vlastnit maximálně 2000 hracích automatů. Takový zákon alespoň podepsal Schwareneggerův předchůdce v guvernérské funkci, Gray Davis v roce 1999.

Pokud vejde nový návrh Arnolda Schwarzeneggera v praxi, majitelé kasin budou moci vlastnit neomezený počet automatů. Republikánský guvernér si od tohoto kroku slibuje, že letos přinese státnímu rozpočtu asi miliardu dolarů. Po dalších 25 let by pak mohl sanovat bezedný rozpočet 250 miliony ročně.

V některých provinciích a okresech, jako je například Madera, poskytují kasina pracovní příležitosti až polovině populace.

Není proto divu, že indiánská otázka se v předvolební kampani stala součástí boje mezi Davisem a jeho vyzyvatelem už před rokem. Oba muži se snažili si indiánské voličstvo předcházet. Davis hlavně tím, že jim poskytoval daňové úlevy.

Schwarzenegger naopak přišel s tím, že je majitelům kasin potřeba zcela uvolnit ruce, avšak zároveň je řádně zdanit.

Kromě toho zatímco ještě před několika lety bylo vydávání povolení na provozování kasin vnímáno jakožto svého druhu sociální výpomoc, dnes jsou indiánské komunity inkasující obrovské zisky považovány za zbohatlíky a sympatie veřejnosti k nim opadávají.

Jak poznamenávají místní komentátoři, své zřejmě sehrála i skutečnost, že Davis byl intuitivně proti hazardní hře jako takové, u Schwarzeneggera tato činnost žádnou averzi nevyvolává.

Sedm měsíců po nastoupení kalifornského guvernéra není o Arnoldu Schwarzeneggerovi slyšet špatné slovo. Když 17. listopadu na slavnostním schodišti sacramentského Kapitolu složil přísahu guvernéra státu Kalifornie, mnoho lidí stále pochybovalo, zda dali hlas tomu správnému.

Od té doby "governátor" (přezdívka složená ze slov guvernér a terminátor) předvedl, že umí víc než jen líbivé výroky. K jeho velkým úspěchům patří vytvoření dobré atmosféry pro jednání s demokraty, kteří mají v obou komorách kalifornského parlamentu převahu a bez jejichž souhlasu může guvernér prosadit jen málo.

Avšak bývalá hollywoodská hvězda se nadále sluní i v přízni řadových občanů: podle průzkumu listu Los Angeles Times dosahují guvernérovy preference 65 procent, což je přímo úžasná hodnota pro republikánského guvernéra v převážně demokratické a liberální Kalifornii.

Však se má také čím prokázat. Dodržel slib a zrušil nepopulární zvýšení automobilové daně, referendem prosadil přijetí půjčky 15 miliard dolarů pro překlenutí nejhorších finančních problémů státu, změnou zákona o odškodňování propuštěných zaměstnanců dosáhl úspory pro zaměstnavatele, aby mohli investovat do podniků a vytvořit více pracovních míst.

(zdroj: iDNES.cz)


VRÁTÍ SE ARNOLD V ROCE 2006 K HERECTVÍ?

5.6.2004 - Vrátí se v roce 2006 Arnold Schwarzenegger k herectví? Tak tato zpráva proběhla fanouškovskými stránkami Arnieho. V té době mu totiž končí mandát guvernéra a je jen otázkou, zda se bude snažit vyhrát další období.

Generální prokurátor Kalifornie Bill Lockyer v rozhovorech otevřeně tvrdí, že žádná další Arnoldova kampaň na znovuzvolení nebude. "Do dalších voleb nepůjde. Jeho agent mu už zařizuje od roku 2006 práci," řekl. Demokratický konzultant Garry South, ředitel kampaně dřívějšího kalifornského guvernéra, Graye Davise, dodává: "Věřím, že po třech letech v úřadu vyhlásí své vítězství a vrátí se do Hollywoodu. A Republikáni by tak mohli přijít o kandidáta."Sami Republikáni neví, jak se Schwarzenegger rozhodne a on sám tuto záležitost nekomentuje.

Arnold Steinberg, politický komentátor, má ale jiný názor: "Předpokládám, že půjde do voleb znovu. Chce kandidovat na prezidenta. Nejdřív ale musí zařídit změnu v Ústavě, která by umožňovala kandidátku přistěhovalcům - a to je otázka let. Taková změna musí projít Kongresem a 38 státními legislativami. A po celou tu dobu se musí držet guvernérského koryta." Když si však vezmeme příklad z bývalého herce Ronalda Reagana, který se stal americkým prezidentem v roce 1981, tedy šest let poté, co se stal guvernérem Kalifornie - Arnold má šance ohromné. Je mnohem slavnější, než byl ve své době Reagan, a kdyby po svém mandátu guvernéra skončil, řekl, že stát zachránil před finanční katastrofou a odešel, získal by si hodně politického kreditu.

Pro fanoušky je tedy jediná naděje - Arnold musí v roce 2006 skončit, natočit Terminátora 4 a King Conan... no a pak ať je klidně prezident.

(zdroj: FilmWeb.cz)


ARNOLD: PREZIDENTSKOU ŠANCI I PŘISTĚHOVALCŮM!

6.4.2004 - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se vyslovil pro návrh ústavního dodatku, jenž by umožnil i lidem nenarozeným v USA ucházet se o prezidentský úřad. "Podívejte se na přínos lidí, jako jsou Henry Kissinger, Madeleine Albrightová," připomněl dva bývalé šéfy americké diplomacie, kteří se narodili v Německu a Československu.

Na otázku, zda by se o to v takovém případě sám pokusil, Schwarzenegger nejdřív zažertoval, že jen tehdy, pokud by ho podpořil herec Sylvester Stallone, jenž se podobně jako on stal hrdinou akčních filmů. Pak řekl, že neví.

Ústavní dodatek předložený senátorem Orrinem Hatchem je mu jako šitý na míru. Požaduje totiž jen to, aby kandidát na prezidenta byl občanem USA nejméně 20 let, což v Rakousku narozený Schwarzenegger splňuje: stal se jím v roce 1983.

Článek 2 americké ústavy stanoví, že prezidentem se může stát jen rodilý občan USA, jenž kromě toho musí dosáhnout nejméně 35 let a mít v zemi bydliště minimálně 14 let. Cesta pro přistěhovalce nevede ani přes funkci viceprezidenta. Dvanáctý dodatek ústavy totiž stanoví, že "žádná osoba, která není ústavně způsobilá pro úřad prezidenta, nebude způsobilá pro úřad viceprezidenta".

Schwarzenegger, jenž byl ve Washingtonu na svém prvním setkání s guvernéry ostatních 49 států USA, využil televizního vystoupení k výzvě prezidentovi Bushovi, aby uvolnil federální pomoc Kalifornii zmítanou finanční krizí. Pak by podle jeho slov mohl v tomto státě vyhrát letošní prezidentské volby. "Kaliforňané jsou jako zrcadlo. Co pro ně uděláte, udělají oni na oplátku po vás," řekl.

(zdroj: Novinky.cz)


SCHWARZENEGGER VYHLÁSIL VÍTĚZSTVÍ REFERENDA O PŮJČCE A ROZPOČTU

8.3.2004 - Obyvatelé Kalifornie schválili v úterý plán vypůjčení peněz na splácení dluhů a povinně vyrovnaného státního rozpočtu. Hlasování je vítězstvím guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, který v posledních několika týdnech přesvědčoval o nutnosti půjčky skeptickou veřejnost. Schválení v lidovém hlasování nemá sílu zákona, ale dává nedávno nastoupivšímu guvernérovi vyjednávací sílu při rozhovorech s kalifornským parlamentem.

Návrh počítá s vypůjčením patnácti miliard dolarů, kterými bude splacen do konce června dluh. Část půjčky bude ponechána na běžný provoz státních institucí služeb.

Schwarzenegger vyhlásil vítězství na večírku v losangeleském hotelu Fairmont. V projevu hýřil vtipy a optimismem. "Kaliforňané šli k urnám, ukázali svaly a nechali se slyšet," řekl guvernér. "Kalifornie je opět na správné cestě," dodal.

Ještě před měsícem podporovalo půjčku jen třetina voličů, ale Schwarzenegger využil hereckého šarmu a obliby, které se těší, aby shromáždil peníze a zaplavil televize reklamními spoty, jež vybízely k jasnému schválení plánu.

Plán má ozdravit kalifornskou státní pokladnu s dluhem kolem 20 miliard dolarů. Guvernér odmítl jít cestou zvyšování daní. Kritici však připomínají, že půjčka, byť má být dlouhodobá a s výhodnými úroky, se musí zase jednou splatit. Místo jednorázového ozdravení se vše rozloží do delšího časového období, uvedli odpůrci půjčky.

Úspěch plánu u voličů je první velkou zkouškou, kterou guvernér podstoupil poté, co se chopil v říjnu úřadu po volební porážce svého předchůdce Graye Davise.

Schwarzenegger v projevu na večírku vyzval také finančníky, aby se vrátili do Kalifornie. Vítězství referenda bylo nutné pro obnovení důvěry burziánů na Wall Streetu. Kalifornie má totiž nejnižší finanční hodnocení ze všech amerických států, a proto existovaly obavy, že případná porážka uvrhne ekonomiku do potíží.

Guvernér připustil, že vítězství bylo možné jen díky spolupráci některých klíčových demokratů, včetně populární senátorky Dianne Feinsteinové.

(zdroj: Lidové noviny, Vlastimil Milý)


PREZIDENTŠTÍ KANDIDÁTI KRITIZUJÍ ARNOLDA

16.2.2004 - Dva hlavní kandidáti na rakouského prezidenta, místopředseda parlamentu Heinz Fischer a ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová, kritizují kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Ten byl přitom ještě nedávno rakouskými médii označován za "nejúspěšnějšího a nejznámějšího Rakušana současnosti". Důvodem výtek obou kandidátů byl fakt, že Schwarzenegger odmítl dát milost zločinci odsouzenému k smrti. "Jsem osobně zklamána tímto postojem u guvernéra pocházejícího ze Štýrska," řekla Ferrerová-Waldnerová. Podle Fischera zase Arnold "propásl jedinečnou šanci v boji proti trestu smrti".

(zdroj: Lidové noviny)


SCHWARZENEGGER CHCE VYDAT DLUHOPISY

26.1.2004 - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger bude muset opět nasadit všechen svůj herecký talent, má-li přesvědčit Kaliforňany, aby v březnovém referendu schválili vydání státních dluhopisů za 15 miliard dolarů. Nejnovější průzkumy veřejného mínění totiž naznačují, že občané nejsou vydání těchto cenných papírů příliš nakloněni. Podle průzkumu organizace Public Policy Institute of California je 33 procent Kaliforňanů pro vydání dluhopisů, ale 44 procent populace to odmítá. K podobnému výsledku došel i Field Poll (33 procent pro, 40 procent proti).

Přesto si Terminátor věří. Nedávno dokonce prohlásil: "Když jsem dokázal prodat lístky na Rudou Soňu a na Posledního akčního hrdinu, dokážu prodat téměř cokoli." A Schwarzeneggerův poradce Todd Harris v rozhovoru pro Bloomberg dodal, že to má být "totální agresivní kampaň".

(zdroj: Lidové noviny, Jaroslav Plesl)


SCHWARZENEGGER VYHLÁSIL STAV FINANČNÍ NOUZE

19.12.2003 - Pátá nejsilnější ekonomika světa trpí finanční krizí. Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se proto rozhodl vyhlásit stav nouze. Nyní tak může snížit výdaje rozpočtu o 150 milionů amerických dolarů bez souhlasu zákonodárných orgánů.

Místní vlády v Kalifornii se dostaly do finančních problémů kvůli omezení denních příjmů o miliony dolarů. Tento prudký pokles je výsledkem Schwarzeneggerova rozhodnutí snížit daně na auta. Od tohoto rozhodnutí přišly města a kraje dohromady o více než 300 milionů USD.

"Má reakce, stejně jako u mých kolegů, je překvapení," řekl demokrat Joe Nation. "Domnívám se, že velké množství z nás se bojí, kam půjde, aby získal peníze. Řekl jsem to již dříve, nemyslím si, že se dostaneme z díry hlubším kopáním - jeho reakce pouze znamená, že na cestě jsou další devastující škrty," dodal Nation.

Přestože se někteří členové Demokratické strany ptají na zákonnost Schwarzeneggerova kroku, státní hlavní účetní Steve Westly uvedl, že podporuje tuto myšlenku a věří, že je zákonná. "Je to přiměřené, ale dočasné řešení. Vláda a zákonodárné orgány mají nyní šest měsíců na omezení mrhání a vyřešení kalifornské finanční krize."

Republikán Schwarzenegger během své kampaně slíbil, že sníží daně z aut. Guvernér sice má pravomoc zrušit vyšší daně, Schwarzenegger k tomu však přistoupil bez nového plánu, který by zabezpečil místním samosprávám nový příliv financí. Města od té doby získávají peníze z rezervních fondů, což se nelíbí demokratům, kteří tvoří většinu v obou komorách kalifornského parlamentu, napsala agentura AP.

(zdroj: Lidové noviny)


SCHWARZENEGGER UTRPĚL PRVNÍ PORÁŽKU

7.12.2003 - Zákonodárný sbor Kalifornie v pátek v noci dvoutřetinovou většinou zamítl jeho plán úsporných opatření a vydání dluhopisů ve výši 15 miliard dolarů. Republikáni tvrdí, že návrhy Schwarzeneggera měly smysl, v listopadu navrhovali dokonce ještě tvrdší plán úspor. Demokraté však měli výhrady, že úspory mohou zardousit školství a další státní programy. Podle nich by vydání dluhopisů v tam velkém rozsahu představovalo příliš velké břemeno pro budoucí rozpočty. Akční hrdina nyní musí hledat alternativu k vydání dluhopisů, které měly potvrdit voliči 2. března příštího roku. Už během pátku dal guvernér zelenou k půjčce ve výši 10,7 miliardy dolarů bez souhlasu voličů, kterýžto plán předchozího guvernéra demokrata Graye Davise sám kritizoval.

(zdroj: Novinky.cz)


SCHWARZENEGGER GUVERNÉREM KALIFORNIE

9.10.2003 - Čtyřiapadesát procent voličů, kteří v kalifornských volbách hlasovali pro odvolání dosavadního guvernéra Graye Davise, odstartovalo politickou kariéru hollywoodského herce Arnolda Schwarzeneggera. V následném výběru nového guvernéra nejbohatšího amerického státu totiž Arnie dostal 2 520 911 hlasů a stal se tak vítězem.

(zdroj: Novinky.cz)


Redakční systém, grafika a fotogalerie jsou použity na základě licence poskytnuté www.schwarzenegger.it. Všechna práva vyhrazena.

All the editorial content and graphics on this site are reproduced by permission of www.schwarzenegger.it which reserves all rights.

Realizace © 2002-2017 Lukáš Sýkora. Všechna práva vyhrazena. Jste návštěvníkem od 1.9.2003. On-line